Pomoc psychologiczna forum, lêk uogólniony forum, objawy,co to jest psychologia, kiedy do psychologa, psychologia i jej dzia³y, psychologia i rzeczywisto¶æ, lêk terapia

Pomoc psychologiczna forum.


#1 2010-03-10 22:43:01

marzenka41

U¿ytkownik

Zarejestrowany: 2010-03-10
Posty: 14
Punktów :   

Anoreksja - historia 1/2

Anoreksja nie pojawi³a siê ot tak sobie. Ju¿ w staro¿ytno¶ci by³y obserwowane zachowania, które dzi¶ uznano by za zaburzenia od¿ywiania. Uprawiano g³odówki g³ównie za spraw± wp³ywów religii Wschodu. Idee gnostycyzmu dotycz±ce rozdzielno¶ci cia³a uznawanego za z³e i duszy uznawanej za ¶wiêt±, zosta³y w Imperium Rzymskim przejête przez kobiety wysokiego pochodzenia, które g³odowa³y w imiê tych idei. Przywódc± duchowym tego typu sekty by³ ¶w. Hieronim ze Strydonu. W religiach chrze¶cijañskich ¶cis³e posty by³y utrzymywane jako sprzeciw przeciw hedonizmowi i materializmowi ówczesnych czasów.

Upadek Cesarstwa Rzymskiego rozpocz±³ now± epokê, tzw. wieki ciemne – upadek cywilizacji zachodnich, wielkich miast, kultury i nauki. W tym czasie ze wzglêdu na klêski g³odowe, zarazy, oraz liczne wojny w kulturze dominowa³ idea³ kobiety silnej, energicznej, obdarzonej zdolno¶ci± do rodzenia dzieci. Wiêkszo¶æ ludzi walczy³a o przetrwanie. Z tego wzglêdu w tym okresie nie notuje siê przypadków g³odzenia siê.
Wraz z nadej¶ciem epoki renesansu ilo¶æ przypadków, które dzi¶ opisaliby¶my jako anoreksja, ros³a lawinowo. W okresie miêdzy rokiem 1200 i 1600 odnotowano ponad 180 przypadków ¶mierci g³odowej kobiet, powodem by³y motywy religijne. ¬wiête anorektyczki praktykowa³y nie tylko g³odówkê, ale tak¿e inne formy umartwiania cia³a – przebywanie na mrozie, unikanie snu, praca ponad si³y. Taki wzorzec postêpowania by³ przeciwieñstwem do typowej roli kobiety w tamtej epoce – oddanej i pos³usznej ¿ony i matki. Kobiety dobrowolnie wybiera³y g³odówkê aby wyrwaæ siê spod kontroli i oczekiwañ rodziny i ko¶cio³a, uzasadniaj±c sw± decyzjê poszukiwaniem blisko¶ci Boga. Wiele z nich uzyska³o pó¼niej status ¶wiêtych ko¶cio³a katolickiego. Przyk³adem takiej ¶wiêtej anorektyczki by³a ¶w. Katarzyna ze Sieny.
W XV i XVI wieku legendy o ¶wiêtych pannach kr±¿y³y po ca³ej Europie. By³y to przewa¿nie m³ode dziewczyny z ubogich rodzin, zamieszka³e na terenach wiejskich, które zyskiwa³y lokaln± s³awê jako ¿yj±ce tylko dziêki duchowi i woli bo¿ej. Najs³ynniejszy opisany przypadek pochodzi z roku 1600, kiedy to francuski lekarz Vivenius opisa³ przypadek 14-letniej Jane Balan, która utrzymywa³a, ¿e nie jad³a i nie pi³a nic przez 3 lata.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.016 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.hollowbleach.pun.pl www.mu-online.pun.pl www.zbytkolorowaklasa.pun.pl www.infstorun.pun.pl www.socjologia2010sggw.pun.pl